top of page
8976867.jpg

Korek pod panele

czym jest korek?

Korek to kora, czyli zewnętrzna tkanka okrywająca dębu korkowego. Gatunek rośliny, z której pozyskiwany jest ten surowiec występuje w wielu krajach usytuowanych na południu Europy, choć dominuje w Portugalii. Korę zbiera się w taki sposób, by nie uszkodzi drzewa i w przyszłości, po odbudowaniu kory, ponownie poddać je okorowaniu. Komórki kora są martwe, mają zdrewniałe ściany i są w środku wypełnione powietrzem. To nadaje lekkość temu materiałowi, jednocześnie zapewniając mu elastyczność.

55657632.jpg

Korek naturalny przyjazny środowisku i użytkownikom

Rosnąca w nas świadomość negatywnego wpływu człowieka na środowisko skierowała Polaków ku alternatywnym rozwiązaniom czerpiącym z natury. Korek jest materiałem ekologicznym, którego zalety poznano już w czasach starożytnych. Początkowo służył głównie jako surowiec to przechowywania trunków, gdyż korki do butelek sprawdzały się idealnie by zachować czystość win i innych napojów alkoholowych. Z czasem jednak jego zastosowanie zostało rozszerzone i wykorzystywano go między innymi do rybołówstwa czy jako pomocniczy materiał izolacyjny. W dzisiejszych czasach korek spotyka się niemal w każdym domu. Podkładki korkowe, które z powodzeniem chronią nasze meble przed zniszczeniem czy inne akcesoria są często niezbędnym wyposażeniem kuchni. Korek ma bowiem pewną niespotykaną właściwość, nie przepuszcza cieczy i gazów, dzięki czemu nie nasiąka wilgocią. Wyróżnia się także niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. A to wszystko zawdzięcza unikalnej budowie.

Korek do termoizolacji

Z uwagi na swoje właściwości termoizolacyjne, korek jest często wykorzystywany w budownictwie jako materiał ocieplający ściany zamiast styropianu, który jest produktem nieekologicznym. Korek ekspandowany stosunkowo łatwo montuje się na surowej ścianie, gdyż do tego celu używa się specjalnego kleju. Ponadto nie mniejszym zainteresowaniem cieszy się podkład korkowy, który można używać jako materiał izolacyjny pod podłogi. Nie tylko utrzymuje prawidłową temperaturę w pomieszczeniu, ale również redukuje poziom hałasu, choćby przez niwelowanie skrzypienia drewnianych podłóg. Można go instalować w formie płyt korkowych o wybranych rozmiarach, które różnią się poziomem ziarnistości. Polecamy korek w rolce, który może posłużyć właśnie jako materiał termoizolacyjny na ścianę lub pod podłogi bądź surowiec do wyrobu podkładek, tablic oraz akcesoriów korkowych.

dan-cristian-padure-8YOhJDg2ZxM-unsplash.jpg
pexels-alesia-kozik-7796734.jpg
nakorku.jpg

Zabezpieczenie przed wilgocią

Lekki i sprężysty korek jest materiałem, który nie nasiąknie wilgoctnością. Dzieje się tak w wyniku jego charakterystycznej budowy. Ściany komórkowe kory są pokryte warstweką kwasów tłuszczowych i innymi substancjami o charakterze tłuszczowym, które sa hydrofobowe i nie przepuszczają wody. Dzięki temu, płyty korkowe są suche, nie mnożą się na nich bakterie i grzyby, mogą być z powodzeniem stosowane w kuchni, gdzie pojawia się para wodna. Ponadto korek jest materiałem nie absorbującym drobinek kurzu.

Godziny otwarcia

Odwiedź nas!

Czynne: pon. — pt.: 9:00 — 18:00
sobota: 10:00 — 14:00
niedziela: nieczynne

Transaksi pembayaran

Kontakt

Staromiejska 10A, 26-600 Radom Polska

535-000-250

Dziękujemy za przesłanie!

bottom of page